Figero System
Figero System Strona Główna FAQ i Wyszukiarka Mapa Serwisu Kontakt Panel Użytkownika
Witamy na stronie Systemu Figero - Panel Użytkownika
Parametry serwisu

       W tym rozdziale pokażę jak modyfikować globalne parametry serwisu internetowego tzw. właściwości serwisu. Niektóre z parametrów mają predefiniowane wartości, inne możemy wybierać z listy a jeszcze inne możemy dowolnie modyfikować. Do właściwości serwisu należą też wszystkie tagi META rozpoznawalne przez wyszukiwarki oraz style CSS i skrypty JavaScript umieszczane w sekcji HEAD stron serwisu.

Menu - Zarządzanie Stroną WWW
       Z menu głównego po lewej stronie wybieramy zakładkę Zarządzanie stroną WWW a następnie Serwisy WWW. Po chwili zobaczymy listę naszych serwisów www. Klikamy na serwis, którego parametry chcemy zmodyfikować i przechodzimy do formularza:
Lista serwisów WWW

1. Właściwości (parametry podstawowe serwisu internetowego)
       W tej zakładce możemy modyfikować podstawowe właściwości serwisu internetowego określające między innymi warunki na jakich będzie on dostępny w internecie.
Paramtry serwisu - metatagi
W pierwszej zakładce formularza znajdują się następujące parametry serwisu:
 • Identyfikator - jest to stały numer naszego serwisu internetowego nadawany przez system w momencie utworzenia nowego serwisu.
 • Nazwa serwisu - nazwę serwisu możemy dowolnie zmieniać w zależności od naszych potrzeb
 • Domena główna - możliwość wyboru jednego z adresów domenowych podpiętych do systemu. Jest to domena główna serwisu internetowego i należy pamiętać, że modyfikując zawartość stron serwisu, system tworzy ścieżki bezwzględne w oparciu o tą domenę.
 • Domena pomocnicza - dodatkowa domena przekierowująca na domenę główną.
 • Wybierz stronę główną - tutaj określasz, która podstrona twojego serwisu będzie pokazywać się jako strona główna po wpisaniu adresu www.twoja_domena.pl.
 • Status - status określa widoczność serwisu w internecie (dla odwiedzających). Jeżeli odznaczymy status wtedy pojawi się informacja, że strona jest tymczasowo niedostępna. Można chwilowo wyłączyć stronę jeżeli wprowadzamy jakieś poważne modyfikacje np. projektu graficznego.
 • Bezpieczne logowanie SSL - tutaj możemy wybrać czy użytkownicy naszego serwisu będą logować się z wykorzystaniem bezpiecznego, szyfrowanego połączenia z wykorzystaniem certyfikatu SSL w domenie "dolphin-eye.com".
 • Statystyki - Możliwość włączania/wyłączania szczegółowych statystyk słów kluczowych dla wyszukiwarek (opcjonalnie).
 • Odsłony - ilość wyświetleń serwisu od początku istnienia, możliwość zresetowania licznika przez administratora.
 • Dostęp dzielony - pozwala na wprowadzenie dodatkowych uprawnień dla użytkowników/redaktorów i przedzielanie im dostępu tylko do wybranych stron serwisu internetowego.
 • SWFObject - właczenie dodatkowych bibliotek pozwalających na osadzanie elementów FLASH na stronach internetowych za pomocą SWFObject.
 • Wsparcie techniczne - aktualna grupa do której przypisany jest serwis internetowy (czyli twoja grupa)
 • Email do administratora - adres email do osoby odbierającej wszelkie informacje od odwiedzających serwis internetowy, kontakty, przyjmowanie rejestracji nowych użytkowników, moderowanie wiadomości na forum i inne.
 • Komentarze - dowolne informacje i komentarze administratorów
 • Utworzono - data utworzenia serwisu internetowego
 • Zmodyfikowano - ostatnia modyfikacja właściwości serwisu internetowego
2. Tagi HTML (sekcja HEAD dokumentu HTML)
       Aby nasz serwis był poprawnie indeksowany przez wyszukiwarki internetowe i znajdował się na dobrej pozycji w liście wyników musimy starannie zmodyfikować między innymi parametry serwisu internetowego znajdujące się w sekcji HEAD stron należących do naszego serwisu. W tym miejscu możemy zmienić parametry globalne dla serwisu jako cołości. Potem będziemy mogli modyfikować tylko niektóre z nich dla poszczególnych stron serwisu.
Sekcja HEad serwisu internetowego
W zakładce "Tagi HTML" możemy zmieniać wszystkie parametry dostępne w sekcji HEAD serwisu internetowego:
 • Tytuł - jest to podstawowy parametr rozpoznawalny przez wyszukiwarki internetowe oraz wyświetlający się w górnej części okna przeglądarki internetowej czy też jako link w liście wyników wyszukiwarek. Powinno się zawsze dostosowywać go do każdej strony serwisu indywidualnie, w tym miejscu możemy jednak nadać jego globalną wartość dla całego serwisu. Tak więc jeśli zapomnimy nadać tytułu jakieś stronie naszego serwisu to automatycznie wyświetli się ten tytuł. Tytuł nie powinien zawierać więcej niż kilka wyrazów (słów kluczowych).
 • Opis - jest to drugi najważniejszy pod kątem wyszukiwarek parametr sekcji HEAD. Opis powinien być względnie krótki i mieć odzwierciedlenie w tytule strony (słowa kluczowe) Dzięki "słowom kluczowym" zawartym w tytule i opisie wyszukiwarka wstępnie klasyfikuje strony na wybranej pozycji w liście wyników.
 • Słowa kluczowe - słowa kluczowe dla wyszukiwarek. Dla współczesnych wyszukiwarek słowa kluczowe zawarte w tym miejscu nie mają większego znaczenia jednak mimo wszystko warto uzupełnić to pole.
 • Autor strony - imię i nazwisko/nazwa autora serwisu internetowego
 • Język - język w jakim dostępna jest treść w serwisie internetowym
 • Zestaw znaków - jest to nazwa standardu kodowania znaków narodowych (np.: polskich "ogonków"). Najlepiej wybrać międzynarodowy zestaw znaków UTF-8.
 • Format dokumentu - tutaj określamy format dokumentów czyli stron naszego serwisu internetowego. W większości przypadków powinien to być format "XHTML 1.0 Transitional" ponieważ jest on obecnie najczęściej wykorzystywany przy tworzeniu serwisów www.
 • Wyszukiwarki - tutaj określamy czy strona ma być indeksowana przez wyszukiwarki internetowe. Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcemy aby nasz serwis był indeksowany przez wyszukiwarki to wybieramy wartość "noindex" w przeciwnym wypadku możemy wybrać jedną z pozostałych opcji, np.: "index, follow" - oznacza, że robot wyszukiwarki będzie indeksował stronę i wszystkie jej podstrony korzystając z dostępnych na stronach odnośników (linków).
 • Wyszukiwarka Google - możemy określić sposób indeksowania przez wyszukiwarkę Google.
 • Wyszukiwarka Microsoft - możemy określić sposób indeksowania przez wyszukiwarkę Microsoft.
 • Linki do plików CSS - gdy projekt graficzny naszego serwisu uwzględnia kaskadowe arkusze stylów CSS zapisane w osobnych plikach *.css to możemy je załadować na serwer a następnie podłączyć je do stron serwisu poprzez sekcję HEAD
 • Linki do plików JS - gdy projekt naszego serwisu uwzględnia skrypty JavaScript zapisane w osobnych plikach *.js to możemy je załadować na serwer a następnie podłączyć je do stron serwisu poprzez sekcję HEAD
 • Pozostałe tagi META - tutaj możemy umieszczać pozostałe tagi META, których nie uwzględniono wcześniej. Np. może to być tag identyfikacyjny wyszukiarki google pozwalający na oglądanie statystyk danej strony dla tej wyszukiwarki (trzeba posiadać konto użytkownika w serwisie Google). W tym miejscu możemy również podpiąć tzw."shortcut icon" czyli małą ikonkę pojawiającą się w pasku przeglądarki obok tytułu strony.
 • Body - w sekcji body standardowo znajduje się pojedynczy znacznik html "" określający "właściwy" początek strony internetowej. Jeżeli serwis internetowy nie wymaga specjalnej modyfikacji parametrów tego znacznika, nie zmieniajmy go.
 • Koniec Body - znacznik wskazujący koniec  strony internetowej, standardowo zawiera wartość "" i nie powinien być modyfikowany
3. Skrypty (elementy CSS i JavaScript)
W tej zakładce możemy zmieniać style CSS określające wygląd elementów na stronach serwisu oraz dołączać skrypty JavaScript do sekcji HEAD
Skrypty - elementy CSS i JavaScript
       W pierwszym oknie możemy wprowadzać/modyfikować kod CSS formatujący wygląd elementów na stronach serwisu. W drugim oknie możemy tworzyć  lub modyfikować kod JavaScript. Są to opcje raczej dla zaawansowanych użytkowników i/lub projektantów serwisu posiadających wymaganą wiedzę w tym zakresie. Każda niewłaściwa modyfikacja w obu oknach może odbić się na niewłaściwym działaniu lub wyświetlaniu się stron serwisu internetowego

       W obu oknach można włączyć "kolorowanie składni" dzięki czemu kod staje się bardziej czytelny i przyjazny programiście.
Jesteś w: Opis systemuPierwsze kroki-» Parametry serwisu internetowego