Figero System
Figero System Strona Główna FAQ i Wyszukiarka Mapa Serwisu Kontakt Panel Użytkownika
Witamy na stronie Systemu Figero - Panel Użytkownika
Poczta elektroniczna

Wszyscy użytkownicy posiadający konta email w systemie Figero mogą korzystać ze swojej skrzynki na dwa sposoby:
  • zdalnie, poprzez przeglądarkę internetową i stronę aplikacji WEBMAIL
  • lokalnie, poprzez odpowiednio skonfigurowany program pocztowy (np.: MS Outlook)
1. Zdalne korzystanie z poczty elektronicznej (WEBMAIL)
Okno logowania
        Wybierając zdalny sposób korzystania z poczty elektronicznej, gdziekolwiek jesteś możesz zalogować się do swojej skrzynki mailowej i odczytywać pocztę przez jedną z trzech aplikacji pocztowych działających na serwerze.
       Aby odczytać wiadmości znajdujące się w skrzynce pocztowej użytkownika należy zalogować się korzystając ze swojej domeny firmowej lub w domenie figero.net, np:
http://twoja_domena/webmail/

        Po ukazaniu się okna logowania należy wpisać swoją nazwę użytkownika i hasło. Nazwę użytkownika stanowi cały adres email użytkownika, np: nazwa@twoja_domena.pl

        Po zalogowaniu otworzy się okno powitalne programu WEBMAIL, w którym  w górnej części możemy określić z którego programu pocztowego chcemy korzystać (Horde, SquirrelMail, RoundCube).
Okno powitalne WEBMAIL
       
W dolnej części ekranu znajdują się ikonki dodatkowych opcji :

Change Password – służy do zmiany hasła. Hasło podawane jest przez administratora w czasie tworzenia nowej skrzynki pocztowej i należy je zmienić po zalogowaniu tak,naby było znane tylko tobie. Administrator może także resetować hasło, jeśli zapomnisz obecnego.

Forwarding Options – służy do przekierowywania poczty elektronicznej. Można pocztę firmową przekierować na inny adres mailowy i wtedy automatycznie po otrzymaniu wiadomości na firmowego maila jest on automatycznie wysłany na adres mailowy, jaki wpiszesz w przekierowywaniu. Stosuję się tą funkcje także, gdy chcesz, aby z danego konta emaile były kierowane do dwóch lub więcej osób. Także biorąc dłuższy urlop pamiętaj o przekierowaniu swoich maili firmowych na adres podany przez menadżera.
 
Autoresponder – służy do autoodpowiedzi osobie wysyłającej do ciebie maila. Stosuje się tą funkcję najczęściej, gdy jesteś poza biurem i wiesz, że przez dzień czy dłużej nie będzie ciebie w biurze i nie będziesz miał dostępu do Internetu. Wtedy osoba od razu jest informowana o tym, że nie masz możliwości czytania emaili i pilne sprawy będzie starała się załatwić inaczej. Także stosuj tą funkcję aby podać termin twojego urlopu, choroby.

Configure Mail Client – służy do konfigurowania poczty na twoim komputerze. Zaleca się manualne ustawienie konta.

Box Traper – Pułapka służy do tworzenia list adresów email, z których można stworzyć czarna listę (blokować adresy email), białą listę, dane adresy z listy przekierowywać na inny adres mailowy itp.

Email Delivery Router – śledzenie trasy dostarczanych wiadomości email

Email Filtering – filtrowanie maili czyli ochrona przed spamerami

2. Lokalne korzystanie z poczty elektronicznej

Aby móc korzystać lokalnie z poczty elektronicznej potrzebny jest zainstalowany program pocztowy na komputerze lokalnym. Najpopularniejszym programem tego typu jest MS Outlook.

Jeżeli posiadasz zaistalowany program pocztowy na swoim komputerze to ściągnij prawidłową konfigurację swojego konta (POP3/SMTP) dostępną po zalogowaniu się przez WEBMAIL (patrz punkt 1 - Configure Mail Client).

Przykładowa manualna konfiguracja programu pocztowego powinna wyglądać mniej więcej tak:
nazwa: (dowolna nazwa, np.: imię i nazwisko)
adres email: nazwa+twoja_domena.pl
hasło: (twoje hasło)
serwer POP3: mail.twoja_domena.pl
serwer SMTP: mail.twoja_domena.pl (serwer SMTP-poczty wychodzącej wymaga portu 26 oraz wymaga autentykacji i wobec tego należy zaznaczyć odpowiednią opcję w programie pocztowym)

Poniżej zrzut ekranu dotyczący konfiguracji konta email w programie MS Outlook 2002 oraz sposób włączenia autentykacji dla poczty wychodzącej:

Podstawowa konfiguracja w MS Outlook 2002

Należy włączyć autentykację poprzez wybranie przycisku "More Settings" z głównego okna konfiguracji (prawy dolny róg):

Włączenie autentykacji dla poczty wychodzącej w MS Outlook 2002

Prawidłowe numery portów dla serwera POP3/SMTP:

Standardowe numery portów


Jesteś w: Opis systemuPierwsze kroki-» Poczta elektroniczna