Figero System
Figero System Strona Główna FAQ i Wyszukiarka Mapa Serwisu Kontakt Panel Użytkownika
Witamy na stronie Systemu Figero - Panel Użytkownika
Tworzenie kontenerów

1. Do czego służą kontenery?
       Kontenery są elementami szablonu strony. System podłącza wybrane kontenery w określone miejsca w szkielecie strony (układzie strony). Kontenery są istotne jeżeli chcemy umieścić w nich treść, która będzie dostępna dla wielu szablonów stron lub w różnych szablonach będzie inna treść w tym samym miejscu szkieletu. Brzmi to może nieco skomplikowanie ale praktycznie chodzi od rozdzielenie treści strony od treści elementów dynamicznych. Tak więc jeżeli będziemy chcieli podłączyć jakieś rozszerzenie interaktywne możemy to jak najbardziej zrobić używając kontenerów. Najczęściej w kontenerach umieszcza się takie elementy strony jak menu, nagłówek, stopka. Jeżeli chcemy podłączyć więcej rozszerzeń interaktywnych do pojedynczego szablonu graficznego to także musimy użyć wielu kontenerów gdyż do jednego kontenera może być tylko przypisane jedno rozszerzenie interaktywne.

2. Jak tworzyć kontenery?
       Kontenery tworzymy na etapie projektowanie układu graficznego i funkcjonalnego strony. Najpierw tworzymy szkielety stron (układy stron) w których wydzielamy miejsca na umieszczenie kontenerów np.:

{container 1}
{container 2}
{container 3} {container 0}
{container 4}

       Gdy wiemy już jak wygląda przykładowy szkielet strony możemy stworzyć własny dokonując podobnego podziału. Szkielet oczywiście nie musi być taki "goły". Wręcz przeciwnie często umieszcza się w nim projekt graficzny a dopiero potem wycina niektóre miejsca na kontenery. Szkielet możemy tworzyć w oparciu o:
  • Układ tabelkowy (Table layout)
  • Układ semantyczny oparty o kaskadowy arkusz styli CSS i elementy "div" (CSS layout)
       W pierszym przypadku stworzenie szkieletu zajmie nam niewiele czasu ale zawsze szkielet będzie miał tendencję do "rozjechania" się w nowszych wersjach przeglądarek lub jeśli dodamy źle sformatowaną treść. Również ze względu na kompatybilność z najnowszym standardem XHTML powinniśmy tworzyć szkielety w oparciu o elementy "div" gdyż lepiej wspierają standard XHTML.
       Pomimo, że obecnie odchodzi się od stosowania układów stron opartych o tabele na rzecz elementów "div", niektórzy projektanci nadal korzystają ze starego "sprawdzonego" sposobu projektowania bo ten sposób także jest poprawną formą tworzenia szkieletów.
       W przykładowym szkielecie możemy znaleźć 4 miejsca na wstawienie kontenerów i jedno na wstawienie treści pojedynczej strony/artykułu, oznaczonej {container 0} W ten sposób analizując przykładowy szkielet możemy, przynajmniej teoretycznie zaplanować, jakich potrzebujemy kontenerów i jak będą przyporządkowane, np.:
  • {container 1} - tutaj wstawimy nagłówek czyli np.: firmowe logo
  • {container 2} - tutaj wstawimy główne menu (poziome) do pięciu najważniejszych podstron naszego serwisu
  • {container 3} - tutaj wstawimy menu boczne lub rozszerzenie interaktywne wyświetlające listę nowości/aktualności.
  • {container 4} - tutaj wstawimy stopkę strony a w niej rozszerzenie interaktywne pokazujące ścieżkę do aktualnie wyświetlanej podstrony
  • {container 0} - tutaj pojawi się treść pojedynczej strony/artykułu

2. Przykładowy kod szkieletu opratego na tabeli


3. Przykładowy kod szkieletu opartego na CSS i elementach DIV


Jesteś w: Opis systemuSzablony graficzne-» Tworzenie kontenerów