Figero System
Figero System Strona Główna FAQ i Wyszukiarka Mapa Serwisu Kontakt Panel Użytkownika
Witamy na stronie Systemu Figero - Panel Użytkownika
Szablony Graficzne Photoshop'a

        W tym przykładzie pokażę jak przekształcić szablon graficzny zapisany w formacie Photoshopa do postaci zrozumiałej przez System Figero i przeglądarki internetowe.
        Uruchamiamy program Photoshop i otwieramy plik z szablonem graficznym. Szablon powinniśmy pociąć używając do tego celu odpowiednich narzędzi dostępnych w menu bocznym "slice tools". Po pocięciu szablonu graficznego będziemy mogli zobaczyć niebieskie linie cięcia. Każdy z poszczególnych fragmentów pociętego szablonu posiada indywidualnie przydzielony numer, który bedzie miał również odzwierciedlenie w tworzonych przez program photoshop plikach graficznych. Dokonując cięć musimy zwrócić uwagę na elementy, które będą się wydłużać w pionie, w momencie gdy będzie nam wzrastała objętość tekstu na stronie lub np. w menu. Na elementach które będą się rozciągać w pionie nie powinno się stosować wzorków czy innych motywów graficznych, chyba że będą się ładnie łączyły w postaci tła (jeden po drugim).
 


      Gdy dokładnie opracujemy całość cięć należy taki pocięty szablon zapisać. Służy do tego specjalna opcja w programie Photoshop "Save for Web & Devices" czyli do formatu zrozumiałego przez przeglądarki internetowe. Po wybraniu tej opcji Photoshop stworzy nam zestaw plików graficznych wchodzących w skład naszego szablonu. Każdy pocięty fragment będzie osobnym plikiem graficznym. Dodatkowo możemy zmienić format każdego fragmentu szablonu czyli pliku graficznego, zmienić stopień kompresji, dopasować wszystko tak aby nasz szablon miał jak najmniejszy rozmiar i tym samym aby nasza przyszła strona internetowa szybko się wczytywała. Gdy zakończymy optymalizację naszego szablonu naciskamy przycisk "Save", wybieramy katalog docelowy na dysku lokalnym. W okienku "Settings" wybieramy opcję "XHTML" gdyż w tym standardzie obecnie tworzy się strony www i również System Figero wspiera XHTML starając się automatycznie poprawiać źródła stron aby były zgodne z XHTML. Następnie powinniśmy  w okienku "Settings" zmienić na "Other" a w nowym oknie które się pojawi zmienić jedną opcję: "Encoding" ustawić na "Unicode UTF-8" gdyż strony w systemie Figero są z reguły kodowane w UTF-8. Nic więcej nie musimy zmieniać. Klikamy "OK" a następnie "SAVE" i zapisujemy pliki szablonu do wskazanego wscześniej katalogu na dysku lokalnym.
       Program Photoshop zapisał nam sporo plików graficznych i ponumerował je tak jak są ponumerowane fragmenty szablonu oraz jeden plik w formacie XHTML zawireający sformatowaną tabelę łączącą wszystkie fragmenty szablonu graficznego w spójną całość.


Jesteś w: Opis systemuSzablony graficzne-» Szablony Graficzne Photoshopa